צוואה ~ ירושה ~ עיזבון ~ צוואה הדדית

צוואה - ראשי
דף הבית >> הרשם לענייני ירושה
 

הרשם לעינייני ירושה


ביום 1.9.1998 החלו לפעול בישראל לשכות הרשם לענייני ירושה (כיחידה באגף האפוטרופוס הכללי). המדובר בגוף אליו מוגשות כל הבקשות לצווי ירושה וקיום צוואה (להוציא את אלה המוגשות לבתי הדין הדתיים*). לשכות הרשמים לענייני ירושה מצויות בתל אביב, חיפה, נצרת עילית, ירושלים ובאר שבע.

במרבית המקרים, מסתיים הליך הבקשה לצו ירושה או לצו קיום צוואה במתן הצו המבוקש על ידי הרשם לענייני ירושה. במקרים אחרים, מורכבים יותר, מועברת הבקשה, לשיפוטו בית המשפט לענייני משפחה.

כאשר מוגשת בקשה לצו קיום צוואה/צו ירושה, בודק משרד הרשם לענייני ירושה בין היתר, אם במשרדי הרשם מתנהל כבר תיק בעיניינו של המנוח בין היתר, אם המנוח הפקיד צוואה, או האם קיימת בקשה קודמת לצו ירושה. בנוסף, מפרסם הרשם לענייני ירושה הודעה על הגשת הבקשה, וזאת על מנת לאפשר לציבור להתנגד למתן הצו המבוקש (למשל בטענה שהמנוח השאיר אחריו צוואה מאוחרת). ההתנגדויות לבקשות, כמו הבקשות עצמן, מוגשות ללשכת הרשם לענייני ירושה (אלא אם התיק הועבר בית המשפט, שאז התנגדויות תוגשנה אליו).

  יצויין, כי בין סמכויותיו, מוסמך הרשם לענייני ירושה לעשות צוואות, ואדם המעוניין בכך רשאי להפקיד את צוואתו בלשכת הרשם לענייני ירושה. ההפקדה יכולה להיעשות אך ורק על ידי המצווה (ולא על ידי בא כח). הייתרון שבהפקדת צוואה בלשכת הרשם לענייני ירושה הוא כי הדבר מבטיח שלא ינתן, לאחר מות המצווה, צו המתעלם מקיומה של הצוואה המופקדת. כך למשל אם אדם עשה צוואה ולא הפקיד אותה במשרדי הרשם לענייני ירושה, קיים חשש כי לאחר פטירתו לא ימצאו יורשיו את הצוואה שהשאיר אחריו וכך עלול להתקבל צו ירושה מתוך שבטעות נוצרה התעלמות מרצונו של המצווה. הפקדת הצוואה במשרדי הרשם לענייני ירושה תמנע מצב דברים זה.

* ניתן להגיש בקשה לצו ירושה גם לבית הדין הרבני, אולם זאת רק בהסכמה בכתב של כל היורשים על פי דין. בהיעדר הסכמה כאמור, לא יוכל בית הדין לדון ולתת צו ירושה / צו קיום צוואה.

חזור לדף הבית  

חשוב: האמור באתר מהווה תמצית חלקית מהוראות הדין. בחלק מן המקומות נעשו השמטות, תוספות, שינויים קלים והבהרות, הכל, במטרה להגיש את החומר בפשטות ובאופן מובן יותר לקורא שאינו משפטן. על כן, אין האמור באתר מהווה חוות דעת משפטית, אינו יכול להוות תחליף ליעוץ משפטי מקצועי ע"י עו"ד הבקיא בדיני הירושה והעזבון, ואינו מהוה המלצה לעשיית פעולה משפטית או המנעות מעשייתה. 

עו"ד מיכל אופיר - ביאליק 67 א' רמת גן - 1800-396-396

 

קידום אתרים    עיצוב אתר: טנק אינטראקטיב - בניית אתרים     הסכם זוגיות      צוואה       

לייבסיטי - בניית אתרים