צוואה ~ ירושה ~ עיזבון ~ צוואה הדדית

צוואה - ראשי
דף הבית >> סוגי צוואות
 

סוגי צוואות

הדין הישראלי מכיר בארבע צורות של צוואה:

 1. צוואה בעדים אשר תהיה בכתב, תצוין בתאריך ותיחתם ביד המצווה בפני שני עדים.
 2. צוואה בכתב יד אשר תיכתב כולה ביד המצווה, תישא תאריך כתוב בידו ותיחתם בידו.
 3. צוואה בפני רשות אשר תיעשה על ידי המצווה באמירת דברי המצווה בעל פה בפני שופט, נוטריון, או רשם לענייני ירושה.
 4. צוואה בעל פה בפני שני עדים, אשר יכולה להיעשות רק על ידי חולה אנוש או מי שרואה עצמו בנסיבות אחרות מול פני המוות.
  כמה מילים על כל אחד מסוגי הצוואות

 1. צוואה בעדים:
  במקרה זה המצווה מדפיס את צוואתו, מציין בה את תאריך עריכתה וחותם עליה בנוכחות 2 עדים. שני העדים חותמים על גבי הצוואה ומאשרים כי המצווה הצהיר בפניהם כי זו צוואתו וכן מאשרים שהצוואה נחתמה על ידי המצווה בנוכחות כל אחד מהם. יש להקפיד כי העדים לצוואה לא יהיו יורשים או "מעוניינים" על פי הצוואה. יובהר, כי אין שום הכרח חוקי כי הצוואה זו תיערך על ידי עו"ד, אולם מומלץ מאד למסור את המלאכה לעו"ד הבקיא בדיני הירושה. רק עו"ד ידע לצפות מצבים עליהם לא חשבתם בזמן עריכת הצוואה אשר עלולים ליצור סיבוכים, חוסרים ומלחמות ירושה לאחר פטירתו של עושה הצוואה.

   
 2. צוואה בכתב יד.
  במקרה זה אין צורך בעדים. עושה הצוואה כותב בכתב ידו את דברי צוואתו וחותם עליה. זוהי בפירוש הדרך הפחות מומלצת לעשיית צוואה. ראשית, משום שאדם שאינו בקיא בדיני הירושה לא יודע כיצד לערוך צוואה ואילו כללים חלים עליה. שנית, משום שצוואה זו עלולה להיות חשופה לטענות פסלות לאור הבעייה הראייתית בהוכחה באילו נסיבות נעשתה. את שני סוגי הצוואות הללו, יכול המצווה להפקיד אצל הרשם לענייני ירושה, כדברי סעיף 21 לחוק הירושה: "הפקדת צוואה (א) מי שעשה צוואה בכתב יד או בעדים רשאי להפקידה אצל רשם לעניני ירושה; ההפקדה תהיה במסירת הצוואה על ידי המצווה עצמו לרשם לענייני ירושה."

 3. הדרך השלישית הינה עשיית צוואה בפני רשות.
   בדרך זו, עושה הצוואה אומר את דברי הצוואה בעל-פה בפני שופט, נוטריון רשם של בית משפט, רשם לעניני ירושה, או בפני חבר של בית דין דתי. דרך נוספת היא הגשת דברי הצוואה בכתב, על ידי המצווה עצמו לאלה.

   
 4. הדרך האחרונה היא עשיית צוואה בעל פה.
   דרך זו שמורה לאדם המשוכנע, בנסיבות המצדיקות זאת, כי היא הוא עומד למות תוך זמן קצר. רק אדם גוסס או כזה שחושב שהוא גוסס יכול למסור את דברי צוואתו בעל פה לשני עדים. 
חשוב: האמור באתר מהווה תמצית חלקית מהוראות הדין. בחלק מן המקומות נעשו השמטות, תוספות, שינויים קלים והבהרות, הכל, במטרה להגיש את החומר בפשטות ובאופן מובן יותר לקורא שאינו משפטן. על כן, אין האמור באתר מהווה חוות דעת משפטית, אינו יכול להוות תחליף ליעוץ משפטי מקצועי ע"י עו"ד הבקיא בדיני הירושה והעזבון, ואינו מהוה המלצה לעשיית פעולה משפטית או המנעות מעשייתה. 

עו"ד מיכל אופיר - ביאליק 67 א' רמת גן - 1800-396-396

 

קידום אתרים    עיצוב אתר: טנק אינטראקטיב - בניית אתרים     הסכם זוגיות      צוואה       

לייבסיטי - בניית אתרים