צוואה ~ ירושה ~ עיזבון ~ צוואה הדדית

צוואה - ראשי
דף הבית >> צוואה בחיים
 

"צוואה בחיים" הינה שם של מסמך המשמש במצבים בהם אדם החולה במחלה סופנית ונמצא במצב של סבל מתמשך אשר בוודאות אינו ניתן לריפוי והוא חושש כי חייו יוארכו באופן מלאכותי, באמצעות מכונות ומכשור רפואי.

במסגרת המסמך, יכול החולה להורות שבבא היום, משיאבד כל סיכוי של שיפור במצבו הרפואי, לא יחברו אותו למכונות מאריכות חיים.

לצוואה בחיים יכול להיות משקל רב כאשר אדם נמצא בבית החולים או כשהסוגייה מובאת בפני בית המשפט. בשנים האחרונות החלה מגמה בבתי המשפט לכבד הוראות מסוג זה של חולים סופניים, אשר הביעו בבירור את רצונם שלא להתחבר למכונות מאריכות חיים. שופטי בית המשפט המחוזי קבעו לא פעם, כי הסעיף בחוק זכויות החולה המתיר לחולה לסרב לקבל טיפול, מכסה גם את הזכות לסרב להארכת חיים בצורה מלאכותית נגד רצון החולה. הכל, כמובן, בהנחה שאין כל ספק בדבר רצונו האמור של החולה.

ההוראות הרפואיות המקדימות מעוגנות כיום בחוק עם אישור חוק החולה הנוטה למות. חתימתו של אדם על הוראות אלה בהיותו צלול ובמקרה שאין ספק בדבר שיקול דעתו, פוסלת את האפשרות שבקשתו נובעת מסבל, מגחמה של רגע או מכל שיקול זר אחר.

מומלץ לחדש את ההוראות אחת לכמה שנים, על מנת שרצונו המפורש של הכותב לא יוטל בספק. מומלץ אף לגבות את ההוראות בקלטת וידאו בה יצולם המצווה כשהוא קורא את ההוראות בקול. הדבר עשוי לעזור להוכחת נחישות הדעת והמצב המנטלי של המצווה בעת עריכת טופס ההוראות. אני ממליצה אף לצרף אישור מאת רופא מיום חתימת ההוראות, המעיד על צלילות דעתו של המצווה.

את ההוראות ניתן כמובן לשנות או לבטל בכל עת.עו"ד מיכל אופיר - ביאליק 67 א' רמת גן - 1800-396-396

 

קידום אתרים    עיצוב אתר: טנק אינטראקטיב - בניית אתרים     הסכם זוגיות      צוואה       

לייבסיטי - בניית אתרים