צוואה ~ ירושה ~ עיזבון ~ צוואה הדדית

צוואה - ראשי
דף הבית >> עריכת צוואה
 

עריכת צוואה

עורכת הדין מיכל אופיר מסבירה מדוע כדאי לערוך צוואה 

כללי

ראשית, במילים פשוטות, רק באמצעות צוואה יוכל אדם לקבוע מה בדיוק יעשה ברכושו לאחר פטירתו. אמנם, אדם אשר לא משאיר אחריו צוואה, אינו מפקיר את רכושו אשר יחולק בכל מקרה בין קרובי משפחתו של המנוח. אולם, חוק הירושה קובע אך ורק איזה חלק יירש כל אחד מן הקרובים ולא מגדיר אילו נכסים ספציפיים יירש מי מן היורשים (להוציא מכונית נוסעים, מטלטלין בדירת מגורים, מזונות וכו'). ונבהיר: חוק הירושה הינו נסיון של המחוקק לקבוע "נוסח צוואה כללי" אשר לדעתו מתאים לאדם הממוצע אשר לא השאיר אחריו צוואה. אך הואיל ו"צוואה אחידה" לא באמת מתאימה לכל אדם ואדם אזי לא רק שלעיתים נוצרות בדרך זו "מלחמות ירושה", אלא שאף אם הכל מתנהל כשורה, עדיין, תכנון נכון של חלוקת הנכסים בצוואה, יכול להביא לחסכון עצום במיסי מקרקעין ולהקטנת עלויות רבות הכרוחות בעזבון.

 

נוטריון - מיכל אופיר עריכת צוואה, לא זו בלבד שמאפשרת למוריש להמשיך ולדאוג לאינטרים שלו לאחר מותו, אלא שעריכת צוואה באופן הנכון, ע"י עו"ד הבקיא בתחום, לא רק שתמנע "מלחמות ירושה" ולא רק שתביא לשימור האינטרסים של המוריש גם לאחר פטירתו, אלא שהיא תביא לניצול מירבי של משאבי המנוח ותמנע הפסדים כספיים שיכולים לנבוע מתכנון לא נכון של הירושה.

כמה דוגמאות:

 • חלוקת נכסים

  נניח שלמנוח היו כמה נכסי מקרקעין. כל עוד לא השאיר אחריו המנוח צוואה המחלקת נכס ספציפי לכל אחד מן היורשים, אזי כל אחד מן היורשים יקבל חלק מסויים בכל אחד מן הנכסים. משמעות הדבר היא, כי בכל אחד מן הנכסים תווצר שותפות כפויה בין היורשים לבין עצמם. כך, היה ואחד מן היורשים ירצה לעשות שימוש כל שהוא באחד מן הנכסים הללו, אזי בהכרח הוא יזדקק להסכמת כל יתר היורשים - דבר שמן המיותר לציין כי לא תמיד יעלה בידו.
  בהמשך לדוגמא הקודמת, היה ואחד מן היורשים יהיה מעוניין לרכוש את חלקם של האחרים, פעולה זו, עלולה להיות כרוכה בחיוב לא מבוטל במס, אשר היה נחסך לו נעשתה צוואה המחלקת את הנכסים מראש.

   
 • נישואים, גירושים, ידועים בציבור
 • מטבע הדברים, אדם המנהל הליכי גירושין/פירוד אינו מעוניין להוריש לבן הזוג את רכושו מטעמים מובנים. אולם, כל עוד נמשך ההליך, וכל עוד בני הזוג אינם גרושים (וההליך כידוע יכול להמשך שנים ארוכות), אזי בהיעדר צוואה בן הזוג הפורמלי יורש את המנוח. על פי רוב, אדם העומד בפני גירושין או פירוד מעוניין להבטיח את עתידם של ילדיו ו/או להבטיח נתח מהרכוש לבן הזוג העתידי עמו הוא עומד לחלוק את חייו. עריכת צוואה מבטיחה כי הרכוש לאיפול לידיו של בן הזוג ממנו אדם מעוניין להפרד. ומבטיחה כי הרכוש לא יגיע לאחר מותולידיים לא רצויות.

  במקרה של ידועים בציבור, עלולה להווצר בעיה בקשר למעמדו של הידוע/ה בציבור ולהתעורר השאלה האם הוא אכן נכנס להגדרה ומה הן זכויותיו. עריכת צוואה במקרה זה, יכולה בהחלט לחסוך לא מעט מאבקים משפטיים, קל וחומר, חלוקת נכסים בניגוד לכוונת המוריש. על אחת כמה וכמה, נכונים הדברים כאשר מדובר בזוגות חד מיניים.

   
 • היעדר יורשים
  היה ולמנוח לא היו בפטירתו קרובי משפחה, יורשת מדינת ישראל את רכושו של המנוח. מרבית המורישים במצב זה, היו מעדיפים לקבוע מה יעשה ברכושם, למשל, להוריש את כספם למטרות צדקה או לארגונים ציבוריים הפועלים למען מטרה מסויימת הקרובה לליבם.
חזרה לדף הבית                     עורכי דין

חשוב: האמור באתר מהווה תמצית חלקית מהוראות הדין. בחלק מן המקומות נעשו השמטות, תוספות, שינויים קלים והבהרות, הכל, במטרה להגיש את החומר בפשטות ובאופן מובן יותר לקורא שאינו משפטן. על כן, אין האמור באתר מהווה חוות דעת משפטית, אינו יכול להוות תחליף ליעוץ משפטי מקצועי ע"י עו"ד הבקיא בדיני הירושה והעזבון, ואינו מהוה המלצה לעשיית פעולה משפטית או המנעות מעשייתה. 

עו"ד מיכל אופיר - ביאליק 67 א' רמת גן - 1800-396-396

 

קידום אתרים    עיצוב אתר: טנק אינטראקטיב - בניית אתרים     הסכם זוגיות      צוואה       

לייבסיטי - בניית אתרים